אינפלציה שלילית בישראל: מינוס 0.8% יחסית לאוגוסט אשתקד - 16.9.20

סקירה של פרופ' ליאו ליידרמן ומחלקת המחקר של פעילים
סקירה של פרופ' ליאו ליידרמן ומחלקת המחקר של פעילים
סקירה של פרופ' ליאו ליידרמן ומחלקת המחקר של פעילים
16.9.2020


אינפלציה שלילית בישראל: מינוס 0.8% יחסית לאוגוסט אשתקד      

 
  • עם זאת, מחירי שכירות הדירות לפי חוזים מתחדשים עלו 1.4% יחסית לשנה שעברה 

  • ייתכן והפגיעה במשק כתוצאה מהסגר הנוכחי תהיה פחותה מזאת של הסגר הראשון השנה 

  • בחברת פעילים אנו מאחלים לכם שנה טובה, בריאה, בטוחה, ומוצלחת!    

 
עבור מדד הנאסד"ק, השבוע האחרון היה השלילי ביותר מחודש מרץ, שהתאפיין בירידות חדות בשווקים על רקע התפרצות הקורונה. עם זאת, בעת כתיבת שורות אלה, נראה שחלה תפנית חיובית ביומיים הראשונים של השבוע. בסיכום לגבי השבוע שעבר, המדד ירד ב- 4%. במקביל, מדדי הS&P500  והדאו ג'ונס ירדו ב- 2.5% ו- 1.7% בהתאמה. את הירידות הובילו מניות הטכנולוגיה, שכבר לפני שבועיים התחילו מה שמצטייר כתהליך של תיקון. לעומת זאת, באירופה מרבית מדדי המניות רשמו עליות שבועיות. מדד ה- DAX בגרמניה עלה 2.8%, מדד ה- CAC בצרפת עלה 1.4%, והיורוסטוקס 50 עלה 1.7%. מרבית המדדים בסין ירדו בשבוע האחרון, אולם מדדי המניות ביפן ובקוריאה רשמו עליות. באשר לתנודתיות, מדד ה- VIX ירד בשבוע האחרון ל- 27, לאחר שביקר באזור ה- 37 לפני שבועיים.

ארה"ב: עלייה בליבת האינפלציה השנתית לשיעור של 1.7% ביחס לאוגוסט לפני שנה. מדד המחירים לצרכן הפתיע ועלה באוגוסט בשיעור של 0.4% לאחר עלייה של 0.6% ביולי. גם מדד ליבת האינפלציה עלה באוגוסט בשיעור של 0.4%. הוביל את העליות סעיף מחירי המכוניות והמשאיות המשומשות, עם עלייה חודשית של 5.4%. מחירי הדלק עלו ב- 2% ומחירי המזון עלו 0.1% אחרי ירידה ביולי. אמנם מדד המחירים העיקרי בהשפעתו על החלטות הפד הוא ה- PCE, אך הוא טרם פורסם לחודש אוגוסט. בכל מקרה, סביבת האינפלציה בארה"ב עדיין נמצאת מתחת ליעד של 2% לשנה. באשר למחירי הנפט, אלה ירדו בשבוע האחרון ב- 6% ובחודש האחרון ב- 12%, בעיקר כתוצאה מעלייה במלאים וחשש מהאטה בפעילות הכלכלית בגלל המשך התפשטות הקורונה.

ארה"ב: טרם הושגו הסכמות בוושינגטון באשר לתוכנית חילוץ חדשה. הצעה של צעדים בהיקף כולל של 300 מיליארד דולר ע"י נציגי המפלגה הרפובליקנית נדחתה על ידי הסנאט, בשאיפה להגדלת ההיקף של התוכנית. בנושא אחר, נרשם שיפור במדד האופטימיות של העסקים הקטנים. מדד זה, המתפרסם ע"י ה- NFIB עלה באוגוסט ל- 100.2 נקודות, לאחר שהיה 98.8 ביולי. המדד הושפע, ככל הנראה, מהשיפור בפעילות הכלכלית. שבעה מתוך עשרת הרכיבים הכלולים במדד הצביעו על עליות. בשוק העבודה, הדרישות השבועיות החדשות לדמי אבטלה נותרו ללא שינוי, ברמה של 884 אלף דרישות. בשוק הדיור, חלה עלייה שבועית של 2.6% בביקוש למשכנתאות.

גוש האירו: אופטימיות לגבי כלכלת גרמניה. מדד הסנטימנט הכלכלי של מכון ZEW עלה מעל לתחזיות והגיע לרמה הגבוהה של 77.4 נקודות בספטמבר. זאת, על רקע המשך התאוששות המשק הגרמני. הבנק המרכזי השאיר את הריבית ותוכנית רכישות אג"ח ללא שינוי. עם זאת, במידה ויתעצם תהליך ההדבקות מהקורונה בשבועות הקרובים, עם פגיעה נגזרת במצב הכלכלי, ייתכן וה- ECB יגדיל את היקף הרכישות בחודשים הקרובים.

סין: הפתעה חיובית בנתוני סחר חוץ והייצור התעשייתי. באוגוסט, חלה עלייה מרשימה של 9.5% של היצוא יחסית לאוגוסט אשתקד. התחזיות הצביעו על גידול של 7.1%. הנתון לאוגוסט מהווה את קצב הגידול השנתי הגבוה ביותר בשנה וחצי האחרונות. במקביל, הייצור התעשייתי באוגוסט רשם עלייה של 5.6% ביחס לאוגוסט אשתקד, מעל לתחזית של 5.1%.

ישראל

גידול בעודף בחשבון השוטף של מאזן התשלומים ברבעון השני של השנה. נזכיר שמדובר ברבעון שספג את עיקר השפעות הסגר הראשון השנה. העודף הגיע ל- 4.4 מיליארד ₪, לאחר שברבעון הראשון הוא עמד על 3.5 מיליארד ₪. שני גורמים עיקריים תרמו לתוצאה הזאת: 

ירידה ביבוא, על רקע הסגר, ועלייה ביצוא ענפי שירותי ההיי-טק. בחשבון הפיננסי, ההשקעות הריאליות של זרים בארץ הוכפלו ברבעון השני לרמה של 10.8 מיליארד דולר, בו בזמן שנרשמה יציבות בהשקעות של תושבי ישראל בחו"ל.

מדד המחירים לצרכן נותר ללא שינוי בחודש אוגוסט. זאת, בניגוד לתחזית של עלייה ב- 0.2%. תרמו לתוצאה הזאת ירידות מחירים בולטות בהלבשה והנעלה, פירות טריים, ותקשורת. מתחילת השנה ירד המדד 0.6%, ויחסית לאוגוסט אשתקד הירידה מגיעה ל- 0.8%.

האם הסגר השני, שיתחיל בראש השנה, יפגע במשק פחות מהסגר הראשון השנה? אמנם קשה לקבוע את התשובה ברמת וודאות סבירה, אך נראה שבהיבטים מסוימים הסגר הנוכחי יהיה פחות מחמיר מהקודם, וייתכן והמגזר העסקי יתאים את עצמו בצורה טובה יותר, עם הניסיון שנצבר בעבר, וכך אולי תימנע פגיעה חדה כמו בסגר הראשון. נציין שבשני ימי המסחר שעברו מההכרזה על הסגר, מדדי המניות בת"א דווקא רשמו עליות.


ישראל: שיעור האינפלציה החודשי בשנה האחרונה (אחוז שינוי במדד ביחס לחודש הקודם)  

1609
המקור: למ"סהסקירה הוכנה ע"י פרופ' ליאו ליידרמן ומחלקת המחקר 


הערות ואזהרות כלליות נוספות:
מסמך זה מבוסס על נתונים ומידע שהיו גלויים לציבור. הנתונים והמידע ששימשו להכנת מסמך זה הונחו כנכונים, וזאת מבלי שפעילים ניהול תיקי השקעות בע"מ ("פעילים") ביצעה בדיקות עצמאיות ביחס לנתונים ולמידע מידע אלו - אין בסקירה זו משום אימות או אישור לנכונותם. פעילים ועובדיה אינם אחראים לשלמותם או דיוקם של הנתונים האמורים או לכל השמטה, שגיאה או ליקוי אחרים במסמך. יודגש כי מסמך זה הינו למטרת אינפורמציה בלבד, הוא אינו מתיימר להוות ניתוח מלא של כל העובדות וכל הנסיבות הקשורות לאמור בו. המידע עליו מתבסס מסמך זה, והדעות האמורות בו, עשויים להשתנות מעת לעת ללא כל מתן הודעה או פרסום נוספים. אין להסתמך על האמור במסמך זה ואין להתבסס על כך ששימוש במידע או בהמלצות המובאות במסמך זה יביא לתוצאות מסוימות. מסמך זה אינו מותאם למטרות ההשקעה או לצרכיו האישיים והייחודיים של כל משקיע, אין לראות במסמך זה משום ייעוץ השקעות או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתוניו, צרכיו ומטרות השקעתו המיוחדים של כל אדם, ואין לפעול על-פי האמור במסמך זה אלא לאחר קבלת ייעוץ אישי המתחשב בצרכיו, מטרותיו ונתוניו האישיים של כל משקיע, ולאחר הפעלת שיקול דעת עצמאי. פעילים, עובדיה, וכל מי שפועל מטעמה לא יהיו אחראים בכל צורה שהיא לנזק או הפסד, ישירים או עקיפים, שייגרמו, אם ייגרמו, כתוצאה משימוש במסמך זה או כתוצאה מהסתמכות עליו. לפעילים, או לחברות קשורות אליה, או לבעלי שליטה בהם, עשויות להיות החזקות בניירות הערך או הנכסים הפיננסיים הנזכרים במסמך זה, עבורם או עבור לקוחותיהם, והם עשויים לבצע עסקאות המנוגדות לאמור במסמך זה. האמור במסמך זה אינו מהווה ייעוץ מס ואינו מתיימר להוות פרשנות מקובלת על רשויות המס או על גופים נוספים. מסמך זה הינו רכושה של פעילים, אין להעתיק, לשכפל, לצטט, לפרסם בכל אופן, לצלם, להקליט וכיו"ב את מסמך זה, או חלקים ממנו, ללא קבלת אישור, מראש ובכתב, מפעילים.