6 תחזיות לאחר 6 חודשי קורונה

"6 תחזיות לאחר 6 חודשי קורונה"
"6 תחזיות לאחר 6 חודשי קורונה"
"6 תחזיות לאחר 6 חודשי קורונה"
30.8.2020
 

"6 תחזיות לאחר 6 חודשי קורונה"

"

אבישי קרואני: מנכ"ל פעילים ניהול תיקי השקעות.


התפתחות נגיף הקורונה תמשיך להפתיע גם את המדענים הטובים ביותר בעולם. כידוע, משבר הקורונה הוא "הברבור השחור" של השנה הנוכחית. עברו שישה חודשים מהגעתו של הנגיף לישראל, ועדיין אין תמונה ברורה בקרב האפידמיולוגים לגבי מה שצפוי בהמשך. גם על ההיתכנות של מציאת חיסון ותרופה יש דעות רבות ומגוונות. מה שבטוח הוא, שהתחזיות מלפני כשלושה חודשים כבר אינן תקפות. הדעה הרווחת אז הייתה שלקראת הקיץ צפויה דעיכה מסוימת של התפשטות הנגיף, אולם צפוי גל שני של הדבקות לקראת עונת החורף. ובכן, תחזית זאת הוכחה כלא נכונה, הגל השני הגיע מוקדם מהצפוי, מאפיינים שונים של ההדבקות שונים מאלה בגל הראשון, וההסתברות לחזרה לסגר חלקי ואף מלא עלתה באופן משמעותי. התחזית: הקורונה לא תעזוב את העולם כל כך מהר, ואנו צפויים לחודשים רבים של זיג-זג בהדבקות ובהגבלות על הפעילות.

מבחינת רמת הפעילות הכלכלית בעולם ובישראל, הסיכון העיקרי הוא מצב של דשדוש מתמשך ולא קריסה כלכלית מוחלטת כמו במשבר הגדול ב- 1929. בדרך כלל, תגובות הבנקים המרכזיים והממשלות בחודשים  האחרונים היו עוצמתיות ומהירות. ללא הפחתות הריבית, הזרמות הנזילות, והעלייה בהוצאות ובתמיכות הממשלתיות, העולם היה מתדרדר למיתון הרבה יותר עמוק מזה שראינו. עצם המחויבות האמינה של מקבלי ההחלטות שהם יעשו כל מה שצריך ("whatever it takes") על מנת למנוע קריסה כלכלית ופיננסית יש בה כדי לתמוך בסנטימנט של השחקנים השונים במשק. כמעט בכל העולם, לאחר הסרת חלק ניכר מהמגבלות והסגרים, חודש יולי היה חודש של שיפור מסוים ברמת הפעילות והתעסוקה. דוגמא בולטת לכך היא ארה"ב, היכן שבלטה העלייה במדדי מנהלי הרכש, בתעסוקה, ובמשתני מקרו אחרים. אלא שדווקא כאשר התחיל תהליך של שיפור, הגיע גל ההדבקות השני, ועמו הסיכוי להידוק המגבלות על הפעילות. התחזית: שיעורי הצמיחה בעולם ובישראל יישארו נמוכים מאד, אם כי חיוביים, לפחות בשנתיים הקרובות.

מיתון אינו מחייב מגמה שלילית ממושכת בשווקים הפיננסיים. אמנם מרבית מדדי המניות בעולם רשמו ירידות חדות בין סוף פברואר לסוף מרץ, עם הטלת סגר על מנת למנוע את התפשטות הקורונה, אך התמונה בשווקים השתנתה מסוף מרץ עד היום. הריביות הנמוכות והגידול בנזילות המונטרית, תכניות החילוץ הממשלתיות, ביחד עם התקוות למציאת חיסון נגד הקורונה תרמו להתאוששות ניכרת בשווקים. בהשוואת ביצועי מדדי מניות שונים, התופעה הבולטת היא הדומיננטיות של חברות וענפי הטכנולוגיה. המחשה פשוטה לכך: בזמן שמדד מניות גלובלי נותר ללא שינוי יחסית לתחילת השנה, מדד הנסדק עלה בשיעור נאה של 23%. השווקים מושפעים בעיקר על ידי הציפיות לגבי העתיד, כולל הצרכים הטכנולוגיים בעולם שאחרי הקורונה, והרבה פחות מהתנאים השוטפים. התחזית: ענפי הטכנולוגיה ימשיכו להוביל, אולם ככל שההתאוששות הכלכלית תתבסס לאורך זמן, סביר שהענפים המסורתיים יותר, כגון תעשיה, צריכה, ופיננסיים, יצמצמו את הפיגור שלהם אחרי ענפי הטכנולוגיה.

התחזית: אי-הוודאות סביב הבחירות בארה"ב צפויה להגביר את התנודתיות בשווקים בחודשים הקרובים. אין ספק שבחירות אלה הן האירוע המרכזי בכלכלה הגדולה בעולם: ארה"ב. אמנם אנליסטים רבים סברו, בהתאם לניסיון בעבר, שוול סטריט תקבל הרבה יותר בברכה נשיא רפובליקני, במקרה הזה טראמפ, מנשיא דמוקרטי, כמו ביידן, אך ייתכן ואין זה המצב כיום. מלחמת הסחר של הנשיא המכהן מול סין, המדיניות הלא מוצלחת בהתמודדות עם הקורונה, המשבר החברתי, ותופעות אחרות זכו לביקורות רבות, ונראה שהפעם וול סטריט תהיה מוכנה "לתת צ'אנס" לאפשרות של בחירת נשיא לא רפובליקני. כמובן שהפעלת הבחירות מאתגרת מאד בעידן הקורונה, וייתכן ויהיו קשיים בהפקת התוצאות הסופיות של הבחירות. אמנם אי-הוודאות הפוליטית לא השפיעה עד עתה בצורה משמעותית על השווקים, אך סבורני שלא כך יהיה בהמשך.

כספים רבים נמצאים במצב נזיל בעמדת המתנה. משבר הקורונה יצר מיתון ואי-ודאות משמעותית בכל תחומי החיים, ובמיוחד בתחום הבריאותי. עם הירידות בשווקים בחודש מרץ, גורמים שונים בשוק, ממשקי בית ועד למשקיעים מוסדיים, משכו כספים ואלה ממתינים להתבהרות המצב. לדוגמה, יתרות הכספים בקרנות הכספיות בארה"ב עלו בשיעור של 28% מתחילת השנה, ומגיעות כעת ל- 5 טריליון דולר. בנוסף לכך, חל גידול ניכר ביתרונות בפיקדונות הציבור בבנקים. התחזית: על רקע הנזילות הגבוהה בעולם כיום, קיים פוטנציאל לעליות ניכרות בשווקים, אם וכאשר תתמתן משמעותית התחלואה מהקורונה.

כדאי לזכור: ייתכנו גם הפתעות חיוביות למרות הנוכחות הפעילה של הקורונה. התרחיש של נורמליזציה ביחסים בין ישראל לאיחוד האמירויות עבר מעולם התיאוריה לעולם המעשה. אם אכן תמומש הנורמליזציה, יש בה פוטנציאל עצום עבור יחידים וחברות מישראל. אמנם הסכמי השלום עם ירדן ומצרים לא הביאו להידוק של הקשרים הכלכליים עם ישראל, אך נראה שבמקרה של איחוד האמירויות, התועלות הפוטנציאליות לשני הצדדים עשויות להביא להידוק של ממש בקשרי המסחר, התיירות, ההשקעות, והמיזמים המשותפים. 
  


הערות ואזהרות כלליות נוספות:
מסמך זה מבוסס על נתונים ומידע שהיו גלויים לציבור. הנתונים והמידע ששימשו להכנת מסמך זה הונחו כנכונים, וזאת מבלי שפעילים ניהול תיקי השקעות בע"מ ("פעילים") ביצעה בדיקות עצמאיות ביחס לנתונים ולמידע מידע אלו - אין בסקירה זו משום אימות או אישור לנכונותם. פעילים ועובדיה אינם אחראים לשלמותם או דיוקם של הנתונים האמורים או לכל השמטה, שגיאה או ליקוי אחרים במסמך. יודגש כי מסמך זה הינו למטרת אינפורמציה בלבד, הוא אינו מתיימר להוות ניתוח מלא של כל העובדות וכל הנסיבות הקשורות לאמור בו. המידע עליו מתבסס מסמך זה, והדעות האמורות בו, עשויים להשתנות מעת לעת ללא כל מתן הודעה או פרסום נוספים. אין להסתמך על האמור במסמך זה ואין להתבסס על כך ששימוש במידע או בהמלצות המובאות במסמך זה יביא לתוצאות מסוימות. מסמך זה אינו מותאם למטרות ההשקעה או לצרכיו האישיים והייחודיים של כל משקיע, אין לראות במסמך זה משום ייעוץ השקעות או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתוניו, צרכיו ומטרות השקעתו המיוחדים של כל אדם, ואין לפעול על-פי האמור במסמך זה אלא לאחר קבלת ייעוץ אישי המתחשב בצרכיו, מטרותיו ונתוניו האישיים של כל משקיע, ולאחר הפעלת שיקול דעת עצמאי. פעילים, עובדיה, וכל מי שפועל מטעמה לא יהיו אחראים בכל צורה שהיא לנזק או הפסד, ישירים או עקיפים, שייגרמו, אם ייגרמו, כתוצאה משימוש במסמך זה או כתוצאה מהסתמכות עליו. לפעילים, או לחברות קשורות אליה, או לבעלי שליטה בהם, עשויות להיות החזקות בניירות הערך או הנכסים הפיננסיים הנזכרים במסמך זה, עבורם או עבור לקוחותיהם, והם עשויים לבצע עסקאות המנוגדות לאמור במסמך זה. האמור במסמך זה אינו מהווה ייעוץ מס ואינו מתיימר להוות פרשנות מקובלת על רשויות המס או על גופים נוספים. מסמך זה הינו רכושה של פעילים, אין להעתיק, לשכפל, לצטט, לפרסם בכל אופן, לצלם, להקליט וכיו"ב את מסמך זה, או חלקים ממנו, ללא קבלת אישור, מראש ובכתב, מפעילים.