סכומי כסף ניכרים נמצאים ב'עמדת המתנה' לחזרה לשוק ההון

סכומי כסף ניכרים נמצאים ב'עמדת המתנה' לחזרה לשוק ההון- מאמר של אבישי קרואני, מנכ"ל פעילים
סכומי כסף ניכרים נמצאים ב'עמדת המתנה' לחזרה לשוק ההון- מאמר של אבישי קרואני, מנכ"ל פעילים
סכומי כסף ניכרים נמצאים ב'עמדת המתנה' לחזרה לשוק ההון- מאמר של אבישי קרואני, מנכ"ל פעילים

5.7.2020

סכומי כסף ניכרים נמצאים ב'עמדת המתנה' לחזרה לשוק ההון

"
 
  • "קיים פוטנציאל משמעותי בשווקים בשנה-שנתיים הבאות" 

  • "שוק ההון בארה"ב ימשיך להיות המוביל בעולם" 

  • יתרות העו"ש בישראל גדלו ב- 15.2% מסוף 2019 עד סוף אפריל. חלק לא זניח מהכספים האלה צפוי לחזור לשוק ההון בחודשים הקרובים 


אבישי קרואני: מנכ"ל פעילים ניהול תיקי השקעות.

הקורונה היא 'הברבור השחור' של 2020. עברו כארבעה חודשים מאז אובחן המקרה הראשון של מחלת הקורונה בישראל, ב- 27.2.20. ברמה הגלובלית, כבר באמצע חודש ינואר השנה היו עדויות על הדבקות בנגיף מחוץ לסין. משבר הקורונה תפס את העולם בהפתעה, בראש ובראשונה את העוסקים במדע הרפואה, שהתחילו מיד את המסע למציאת חיסון ותרופה. גם העולם הכלכלי והפיננסי הופתע, והטלת סגר מוחלט ועצירת הפעילות הכלכלית סימנו את COVID-19 כ'ברבור השחור' של 2020. הימים האחרונים הוכיחו לנו, בישראל ובעולם, שסיכוני הקורונה עדיין אתנו. עם זאת, סביר להניח שהפעם, העולם יידע להתמודד מול התממשות סיכונים אלה בצורה טובה יותר ממה שהיה בגל הראשון.
עם סיום המחצית הראשונה של השנה, ובמבט לשווקים הפיננסיים במחצית השנייה, ניתן להצביע על תובנות ומסקנות חדשות שהמשקיע הטיפוסי בשוק ההון לא ידע בתחילת השנה. חשוב לקחת את אלה בחשבון בגיבוש אסטרטגיית השקעות לשנה-שנתיים הקרובות.

מסקנה ראשונה: ממשלות ובנקים מרכזיים בעולם ובישראל הצליחו למנוע היווצרות של משבר פיננסי עמוק. אחרי ירידות בשוקי המניות בין סוף פברואר לסוף מרץ, השווקים החלו בהתאוששות שנמשכת עד עתה. למעשה, משרדי האוצר נקטו צעדים תקציביים מרחיבים, של גידול בהוצאות ו/או הפחתת מסים, במטרה לתמוך בענפי המשק שסבלו מהנזקים העיקריים כתוצאה מהסגר, ובכלל לעודד את ההתאוששות בפעילות הכלכלית. במקביל, הבנקים המרכזיים הפחיתו את הריבית והנהיגו תכניות חרום חדשות של הזרמת נזילות לשווקים. על פי ההתבטאויות של מקבלי ההחלטות, המדיניות צפויה להמשיך להיות מוכתבת על פי העיקרון של "whatever it takes", כלומר, לנקוט בכל האמצעים שיידרשו על מנת למנוע קריסה כלכלית ופיננסית. בתחום ההשקעות, כדאי לזכור שהניסיון לימד אותנו שבדרך כלל לא מומלץ ללכת בכיוון נגדי לזה של הבנקים המרכזיים.

מסקנה שנייה: המשבר הוכיח שוב את החשיבות של פיזור מאוזן של תיק הנכסים בין מניות לאג"ח. מקובל לחשוב שעם הירידה הדרמטית בריביות ובתשואות, פחתה מאד האטרקטיביות של ההשקעה באגרות חוב. עם זאת, המשקיע הממוצע בישראל מחזיק/ה מעל למחצית מהתיק שלו/ה באגרות חוב, ממשלתיות וקונצרניות. האם יש כאן סתירה, או התנהגות לא רציונלית? התשובה שלנו שלילית. מתחילת השנה, היו אפיזודות רבות של עלייה חדה בתפיסת הסיכון והתנודתיות בשוקי המניות, ואלה הובילו לירידה בביקוש למניות ועלייה בביקוש לאג"ח ע"י המשקיעים. במקרים אלה, העובדה שמחירי אג"ח ממשלתי עלו דווקא כאשר מחירי המניות ירדו, סייעה בהחלקת סה"כ התשואה של תיק הנכסים, ובמיוחד יחסית לאלה שלא ביצעו פיזור מתאים בין שני סוגי הנכסים.

מסקנה שלישית: שוק ההון בארה"ב ימשיך להיות המוביל בעולם. אין ספק שההתמודדות של ארה"ב עם התפשטות נגיף הקורונה הייתה עד עתה פחות יעילה ומסודרת מזאת של מדינות רבות אחרות, כגון גרמניה ודרום קוריאה. כתוצאה מכך, ייתכן וניתן היה למתן חלק מהנזקים הכלכליים של הקורונה שם. עם זאת, חשוב להדגיש: הדולר ממשיך להיות המטבע הדומיננטי בעולם, ואגרות החוב של ממשלת ארה"ב ממשיכות להיחשב כ"נכס הבטוח" בעיקר בעתות משבר. מדדי המניות העיקריים בארה"ב הם אלה שהניבו את התשואות הגבוהות מתחילת השנה, בהובלת הנאסד"ק שעלה עד עתה בשיעור של כ- 13%.

לסיכום, אנו סבורים שקיים upside משמעותי בשווקים, ובמיוחד בשוקי המניות, בשנה-שנתיים הקרובות. קונצנזוס התחזיות מצביע על התאוששות הדרגתית בפעילות הכלכלית, תוך ירידה בשיעורי האבטלה, מהמחצית השנייה של השנה ואילך. בין הענפים המומלצים, נציין את ענפי הטכנולוגיה (תכנה, מחשוב ענן וסייבר), הבריאות והצריכה המחזורית. סביר להניח שביצועי תיקי הנכסים יהיו תלויים יותר בבחירה סלקטיבית של הענפים "הנכונים" מאשר בביצועי המדדים הרחבים. הריביות הנמוכות ימשיכו לתמוך בהגדלה מסוימת של האפיק המנייתי בתיקי הנכסים.

לבסוף, נדגיש שכיום יש סכומי כסף ניכרים שנמצאים ב'עמדות המתנה' לכניסה חזרה לשוק ההון. מקורם של כספים אלה הוא במכירות של קרנות וני"ע ע"י הציבור בזמן הירידות החדות בבורסות ובשווקים בחודש מרץ. בישראל, למשל, היתרות בפקדונות עו"ש בבנקים עלו ב- 15.2% בין סוף 2019 לסוף אפריל 2020. בארה"ב, קרוב ל- 5 טריליון דולר נמצאים כיום בקרנות כספיות נזילות. כספים אלה ממתינים לרגיעה מסוימת בהתפשטות הקורונה ולנתוני מקרו חיוביים, שיאותתו על התבססות ההתאוששות בפעילות. פוטנציאל החזרה שלהם לשוק ההון הוא, כשלעצמו, מקור נוסף לאופטימיות באשר לשווקים הפיננסיים קדימה.    


 

הערות ואזהרות כלליות נוספות:
מסמך זה מבוסס על נתונים ומידע שהיו גלויים לציבור. הנתונים והמידע ששימשו להכנת מסמך זה הונחו כנכונים, וזאת מבלי שפעילים ניהול תיקי השקעות בע"מ ("פעילים") ביצעה בדיקות עצמאיות ביחס לנתונים ולמידע מידע אלו - אין בסקירה זו משום אימות או אישור לנכונותם. פעילים ועובדיה אינם אחראים לשלמותם או דיוקם של הנתונים האמורים או לכל השמטה, שגיאה או ליקוי אחרים במסמך. יודגש כי מסמך זה הינו למטרת אינפורמציה בלבד, הוא אינו מתיימר להוות ניתוח מלא של כל העובדות וכל הנסיבות הקשורות לאמור בו. המידע עליו מתבסס מסמך זה, והדעות האמורות בו, עשויים להשתנות מעת לעת ללא כל מתן הודעה או פרסום נוספים. אין להסתמך על האמור במסמך זה ואין להתבסס על כך ששימוש במידע או בהמלצות המובאות במסמך זה יביא לתוצאות מסוימות. מסמך זה אינו מותאם למטרות ההשקעה או לצרכיו האישיים והייחודיים של כל משקיע, אין לראות במסמך זה משום ייעוץ השקעות או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתוניו, צרכיו ומטרות השקעתו המיוחדים של כל אדם, ואין לפעול על-פי האמור במסמך זה אלא לאחר קבלת ייעוץ אישי המתחשב בצרכיו, מטרותיו ונתוניו האישיים של כל משקיע, ולאחר הפעלת שיקול דעת עצמאי. פעילים, עובדיה, וכל מי שפועל מטעמה לא יהיו אחראים בכל צורה שהיא לנזק או הפסד, ישירים או עקיפים, שייגרמו, אם ייגרמו, כתוצאה משימוש במסמך זה או כתוצאה מהסתמכות עליו. לפעילים, או לחברות קשורות אליה, או לבעלי שליטה בהם, עשויות להיות החזקות בניירות הערך או הנכסים הפיננסיים הנזכרים במסמך זה, עבורם או עבור לקוחותיהם, והם עשויים לבצע עסקאות המנוגדות לאמור במסמך זה. האמור במסמך זה אינו מהווה ייעוץ מס ואינו מתיימר להוות פרשנות מקובלת על רשויות המס או על גופים נוספים. מסמך זה הינו רכושה של פעילים, אין להעתיק, לשכפל, לצטט, לפרסם בכל אופן, לצלם, להקליט וכיו"ב את מסמך זה, או חלקים ממנו, ללא קבלת אישור, מראש ובכתב, מפעילים.