זמן קוריאה

זמן קוריאה
זמן קוריאה
זמן קוריאה

30.6.2020

זמן קוריאה

מאת: רוברט כרמלי, מנהל דסק חו"ל - פעילים ניהול תיקי השקעות

 

לאחרונה עדכנה קרן המטבע את תחזיות הצמיחה עבור הכלכלות המפותחות בעולם. מהעדכון עולה שדרום קוריאה, אחת המדינות הראשונות להיפגע ממשבר הקורונה, היא מהבודדות שיציגו פגיעה מינורית באופן יחסי בשנה הקרובה וצפי להמשך צמיחה מרשימה בשנים הקרובות. דרך הטיפול המהירה והאפקטיבית של הממשל לאורך המשבר שדגלה בקיום בדיקות קורונה נרחבות היקף הביאה עד כה לשעורי תמותה נמוכים מאוד ואפשרה למשק לחזור מהר באופן יחסי לפעילות מלאה.

ההטיה הטכנולוגית של החברות במדד הקוריאני, המשמעת התאגידית שמתבטאת ברמות מינוף נמוכות ויכולות התמרון הפיסקאליות והמוניטאריות מאפשרות כלכלה הקוריאנית להציג ביצועי יתר אל מול מדד ה MSCI WORLD ומדד הפוטסי אסיה פאסיפיק ולהשלים עליה של מעל ל 34% מאז ששווקי המניות חזרו לעלות בסוף חודש מרץ. תחזיות הרווח לשנים הקרובות וסביבת התמחור הנוחה יכולים להצביע על כך ששוק המניות בקוריאה עדיין לא אמר את המילה האחרונה.


התקצרות משך המשברים מאז 2008  במדד מניות 500  P& S

יכולת תמרון פיסקאלית וכלים מוניטאריים מגוונים

בזמן שמרבית הכלכלות המפותחות בעולם מתמודדות עם רמות חוב מאמירות ויכולת תמרון מוניטארית מאוד מוגבלת, לקוריאה כלים נרחבים להמשיך ולהמריץ את הכלכלה. יחס החוב תוצר ניצב על 40% בלבד כשהגירעון התקציבי השנה צפוי לעמוד על פחות מאחוז. לשם השוואה בארה"ב רמת החוב הממשלתי חצתה את 100% וביפן היא דוהרת לכיוון 250% במונחי תוצר. רמות חוב נמוכות אלו מאפשרות למקבלי ההחלטות להרחיב באופן ניכר את תוכניות התמיכה הממשלתיות ולהאיץ את הצמיחה הכלכלית. עד כה השיקה קוריאה תוכנית בהיקף של 125 מיליארד דולר המהווים 8% תוצר בלבד ( לעומת יפן שהשיקה תוכנית בהיקף 19.9% במונחי תוצר, בריטניה עם 17.7% וארה"ב 12.9% ). במקביל לדרום קוריאה, בהיותה מדינה צומחת ויצואנית גדולה, עתודות מטבע חוץ העומדות היום על קרוב ל 400 מיליארד דולר וקרוב ל 25% תוצר. אחד הדברים הבולטים עד כה הינם שעור האבטלה הנמוך שעומד על 4% בלבד ונתמך על ידי מנטליות של מקום עבודה המחוייב לעובד לאורך קריירה שלמה ומדיניות ממשלתית המפעילה לחץ ומעניקה תמריצים לחברות שלא יפטרו עובדים. בנוסף לכך בהיותה מדינה תעשייתית נהנית קוריאה מהירידה במחירי הדלקים בחודשים האחרונים ( קוריאה מוציאה מעל ל4% תוצר על נפט ) בזמן ששיעור תרומת התיירות לכלכלה הינו אחוז בודד מסך התוצר כך שמשבר הקורונה לא גרם לנזק רב בסעיף זה.

הבנק המרכזי בקוריאה הפחית את הריבית ב 0.5% בחודש מרץ וב 0.25% נוספים במאי. במקביל הוא החל במהלך הרחבה של רכישת אג"ח קונצרניות בשווקים הפיננסיים והביא להתיצבותם. עדיין, לנוכח הריבית החיובית בקוריאה ( 0.5% ) ותוכניות ההרחבה המצומצמות באופן יחסי לבנק המרכזי עוד דרך ארוכה ויכולת תמרון מאוד נרחבת שכל כך חסרה היום לגוש היורו, יפן ואפילו לארה"ב.

3006
 

מובילות טכנולוגית לצד שמרנות תאגידית

דרום קוריאה הינה אחת הכלכלות התעשייתיות והטכנולוגיות ביותר בעולם כשמשקל חברות הטכנולוגיה במדד ניצב על 50%. המדינה הינה מובילה ופורצת דרך בתחומים רבים כשהיא מובילה בתחומי המסחר המקוון, הרכב האוטונומי וסוללות הליתיום. חברות קוריאניות רבות, כגון LG CHEMICAL, SAMSUNG SDI ו SK INNOVATION הינן מובילות עולמיות בתחומי החדשנות והקיימות. קוריאה הינה השנייה בעולם בצפיפות רובוטים ( 774 רובוטים לכל 10 אלפים עובדים ) כששיעור החדירה לטלפונים חכמים הוא הגבוה בעולם.  קוריאה הינה פורצת דרך בתחום הערים החכמות והרכב האוטונומי כמו גם בהשקעות פרטיות בשוק המשחקים האינטרנטיים. היא הראשונה שהשיקה באופן מסחרי את שירותי ה 5G והממשל ממשיך לתמוך ולהשקיע באופן ישיר ועקיף בתשתיות אלו. השקעות ענק אלו ממשיכות להוביל את המשק קדימה כשהתחזיות בתחום מדברות על יצירת 600 אלף משרות חדשות בתחום ה 5G ותוספת תוצר בהיקף של 152 מיליארד דולר והיקף ייצוא של 73 מיליארד דולר עד ל 2026. המובילות הטכנולוגית הזו משתקפת היטב במדדי המניות של קוריאה כשמשקל הטכנולוגיה מגיע ל 50% מהמדד ותרם רבות לתשואות היתר מפרוץ המשבר.

במקביל רמות המינוף בקרב החברות המקומיות נמוכה מאוד. רמות המזומנים נטו ( לאחר התחייבויות ) מסך המאזן בקוריאה ניצבות על יותר מ 30% ומציגות תמהיל של נזילות גבוה ורמות חוב נמוכות ביותר. מזומנים אלו גם תומכים בשיעור הדיבידנד הגבוה של המדד שניצב על 2.25% בשנה. בנוסף, מכפיל הרווח של מדד הקוספי הקוריאני נסחר במכפיל רווח עתידי של 14.9 לשנה הקרובה– שמשקף תמחור אטרקטיבי ביחס לרמות המכפיל הממוצעות באסיה בפרט ובמדד ה MSCI העולמי.

לאור חוזקת הכלכלה בתחומי התעשייה והטכנולוגיה ועוצמתה הפיסקאלית והתאגידית אנו רואים בדרום קוריאה חלק אינטגרלי מהרכיב המנייתי בתיקי ההשקעות בחו"ל. האצת השקיפות והפתיחות אמורים להגביר כניסתם של משקיעים וגופים זרים למדינה. מגוון נרחב של קרנות נאמנות וקרנות סל מייצרות חשיפה למדדי המניות השונים  בקוריאה כמו גם רכישה ישירה של מניות מקומיות הנסחרות בשווקים שונים בעולם. 


הערות ואזהרות כלליות נוספות:
מסמך זה מבוסס על נתונים ומידע שהיו גלויים לציבור. הנתונים והמידע ששימשו להכנת מסמך זה הונחו כנכונים, וזאת מבלי שפעילים ניהול תיקי השקעות בע"מ ("פעילים") ביצעה בדיקות עצמאיות ביחס לנתונים ולמידע מידע אלו - אין בסקירה זו משום אימות או אישור לנכונותם. פעילים ועובדיה אינם אחראים לשלמותם או דיוקם של הנתונים האמורים או לכל השמטה, שגיאה או ליקוי אחרים במסמך. יודגש כי מסמך זה הינו למטרת אינפורמציה בלבד, הוא אינו מתיימר להוות ניתוח מלא של כל העובדות וכל הנסיבות הקשורות לאמור בו. המידע עליו מתבסס מסמך זה, והדעות האמורות בו, עשויים להשתנות מעת לעת ללא כל מתן הודעה או פרסום נוספים. אין להסתמך על האמור במסמך זה ואין להתבסס על כך ששימוש במידע או בהמלצות המובאות במסמך זה יביא לתוצאות מסוימות. מסמך זה אינו מותאם למטרות ההשקעה או לצרכיו האישיים והייחודיים של כל משקיע, אין לראות במסמך זה משום ייעוץ השקעות או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתוניו, צרכיו ומטרות השקעתו המיוחדים של כל אדם, ואין לפעול על-פי האמור במסמך זה אלא לאחר קבלת ייעוץ אישי המתחשב בצרכיו, מטרותיו ונתוניו האישיים של כל משקיע, ולאחר הפעלת שיקול דעת עצמאי. פעילים, עובדיה, וכל מי שפועל מטעמה לא יהיו אחראים בכל צורה שהיא לנזק או הפסד, ישירים או עקיפים, שייגרמו, אם ייגרמו, כתוצאה משימוש במסמך זה או כתוצאה מהסתמכות עליו. לפעילים, או לחברות קשורות אליה, או לבעלי שליטה בהם, עשויות להיות החזקות בניירות הערך או הנכסים הפיננסיים הנזכרים במסמך זה, עבורם או עבור לקוחותיהם, והם עשויים לבצע עסקאות המנוגדות לאמור במסמך זה. האמור במסמך זה אינו מהווה ייעוץ מס ואינו מתיימר להוות פרשנות מקובלת על רשויות המס או על גופים נוספים. מסמך זה הינו רכושה של פעילים, אין להעתיק, לשכפל, לצטט, לפרסם בכל אופן, לצלם, להקליט וכיו"ב את מסמך זה, או חלקים ממנו, ללא קבלת אישור, מראש ובכתב, מפעילים.