סקירה של פרופ' ליאו ליידרמן ומחלקת המחקר של פעילים - 19.5.2020

סקירה של פרופ' ליאו ליידרמן ומחלקת המחקר של פעילים
סקירה של פרופ' ליאו ליידרמן ומחלקת המחקר של פעילים
סקירה של פרופ' ליאו ליידרמן ומחלקת המחקר של פעילים

19.5.2020

אופטימיות בשווקים לגבי האפשרות למציאת חיסון נגד הקורונה

 
  • כנגד החששות להסלמה במתיחות בין ארה"ב לסין שהובילו לירידות בשווקים בשבוע האחרון, השבוע התחיל בעליות מהסיבות הבאות: 

  • ממשלת אחדות לאומית יצאה לדרך בישראל וגיבוש תקציב המדינה ל- 2021 יהיה מאתגר 

  • לעת עתה, הפד אינו שוקל מעבר לריבית שלילית כמו זאת בגוש האירו 

   

עליות חדות בשוקי המניות לאחר שבוע של ירידות על רקע המתיחות הגוברת בין ארה"ב לסין. העליות של אתמול נבעו מאופטימיות באשר לאפשרות שנמצא חיסון נגד מחלת הקורונה, ע"י חברת מודרנה, כאשר חברות רבות אחרות ממשיכות במחקר ופיתוח של חיסונים חלופיים ותרופה למחלה. זאת, בכיוון הפוך לפסימיות ששרה בשבוע האחרון, כאשר הממשל האמריקאי, ובראשו הנשיא טראמפ, המשיך לאיים בהטלת סנקציות על סין לאור מה שהם הגדירו כחוסר שיתוף פעולה עם יתר העולם בשלבים הראשונים של גילוי נגיף הקורונה. הנשיא הודיע על כוונתו להטיל מגבלות על יצוא חלקי שבבים המיוצרים בארה"ב, ומשמשים את חברת Huawei בייצור שלה בסין. במקביל נמסר על הכוונה להקים במדינת אריזונה מפעל שבבים ע"י TSM, חברה גדולה מטייוון, שתתמוך בפעילותה בצרכים הביטחוניים והאחרים של ארה"ב. נציין שמחיר הזהב המשיך לעלות והגיע לרמת שיא של שבע וחצי השנים האחרונות.

התפשטות הקורונה: בצד התקדמות בבלימת ההדבקות ובניסיון למצוא חיסון נגד הנגיף, קיימים חששות רבים להגעתו של גל שני לקראת החורף הקרוב. מרבית המדינות שהתחילו להסיר חלק ממגבלות הסגרים דיווחו על המשך הירידה במספרי החולים והנספים מהמחלה. כך המצב למשל בגרמניה, ספרד, יוון, וישראל. עם זאת, התמונה בארה"ב ממשיכה להדאיג, שהרי טרם התבססה שם מגמה ברורה של בלימת התפשטות המחלה. אין ספק שהשווקים ימשיכו להיות מושפעים בצורה משמעותית מההתפתחויות הקשורות לנגיף. 

המיתון בארה"ב: ירידה חדה במכירות הקמעונאיות ובייצור התעשייתי, המשך העלייה בדורשי דמי אבטלה, וירידה ברמת המחירים לצרכן. על רקע הסגר, בחודש אפריל נרשמה ירידה של 16.4% במכירות הקמעונאיות, הירידה החודשית החדה בהיסטוריה של האינדיקטור הזה. בלטו במיוחד הירידות במכירות הביגוד ומוצר אלקטרוניקה, בשיעורים של 79% ו- 61% בהתאמה. הייצור התעשייתי ירד באפריל ב- 11.2%, לאחר ירידה של 4.5% בחודש מרץ. הדרישות השבועיות החדשות לדמי אבטלה עלו ב- 2.98 מיליון, ובמצטבר מה 20.3 דרישות אלה עלו ב- 36.5 מיליון. מדד המחירים לצרכן ירד באפריל ב- 0.8%, בין היתר על רקע הירידה במחירי האנרגיה בעולם. רכיב הליבה של המדד ירד ב- 0.4%. למרות המיתון ההולך ומחריף, האומדן הראשון למאי של מדד אמון הצרכנים המתפרסם על ידי אוניברסיטת מישיגן עלה ב- 1.9 נקודות ל- 73.7 לאחר ירידה של 17.3 נקודות באפריל. 

נשיא הפד, ג'יי פאוול, חזר והדגיש שריבית שלילית אינה עומדת עתה על הפרק. הפד התחיל לרכוש קרנות ETF המתמחות באג"ח קונצרנים בעיקר בדרוג השקעה. בקרוב, תוכנית הרכישות תתבצע גם ישירות מול הגופים המנפיקים. באשר למדיניות הפיסקלית, בית הנבחרים, הנשלט ע"י רוב של נציגי המפלגה הדמוקרטית, אישר הצעה לחבילת חילוץ נוספת בסך של 3 טריליון דולר, המיועדת לסייע למשקי בית ולרשויות במדינות שונות בארה"ב שנפגעו בחדות מהמשבר. לעת עתה, הנשיא וגם חברים רבים מהמפלגה הרפובליקנית בסנאט הודיעו על התנגדותם בין היתר על רקע מה שהגדירו כגודל "המופרז" של התוכנית. 

המיתון בגוש האירו: התמ"ג של הגוש ירד ברבעון הראשון ב- 3.8% מול הרבעון האחרון אשתקד. גרמניה רשמה את ירידת התמ"ג החדה מהרבעון הראשון של 2009, בשיעור של 2.2%, בהובלת ירידות בולטות בצריכה הפרטית ובהשקעות בציוד. צמיחה שלילית יותר משמעותית נרשמה בתמ"ג של צרפת, ספרד ואיטליה. 

סין: נתוני מקרו מעורבים. מצד אחד, המכירות הקמעונאיות בשנה שהסתיימה בחודש אפריל רשמו ירידה של 7.5%, אחרי ירידה שנתית של 15.8% בחודש מרץ. בכיוון החיובי, הייצור התעשייתי עלה באפריל ב- 3.9%, יותר מכפול מהתחזיות המוקדמות. הבנק המרכזי המשיך להפחית את שיעורי הנזילות של המערכת הבנקאית, והוא ממשיך להזרים נזילות בערוצים שונים ומגוונים.  

ישראל: אינפלציה של מינוס 0.6% ה- 12 החודשים שהסתיימו באפריל. מדד המחירים לצרכן בחודש אפריל ירד ב- 0.3% בהשפעת הירידה החדה במחירי הדלק. ללא גורם זה, המדד עלה ב- 0.3%. בשונה מחודש מרץ, באפריל חלה ירידה מסוימת בסעיף הדיור של המדד, המושפע בעיקר ע"י שכר דירה. אנו מעריכים שבמבט לשנה קדימה, שיעור האינפלציה יהיה בתחום החיובי, אם כי נמוך מ- 1% לשנה. זאת, בעיקר על רקע המיתון בפעילות הכלכלית שצפוי להימשך בחודשים הקרובים.
 
 


ישראל: האינפלציה השנתית באפריל ירדה למינוס 0.6%, השיעור הנמוך מיולי 2007
1905

המקור: Trading Economics הסקירה הוכנה ע"י פרופ' ליאו ליידרמן ומחלקת המחקר 


הערות ואזהרות כלליות נוספות:
מסמך זה מבוסס על נתונים ומידע שהיו גלויים לציבור. הנתונים והמידע ששימשו להכנת מסמך זה הונחו כנכונים, וזאת מבלי שפעילים ניהול תיקי השקעות בע"מ ("פעילים") ביצעה בדיקות עצמאיות ביחס לנתונים ולמידע מידע אלו - אין בסקירה זו משום אימות או אישור לנכונותם. פעילים ועובדיה אינם אחראים לשלמותם או דיוקם של הנתונים האמורים או לכל השמטה, שגיאה או ליקוי אחרים במסמך. יודגש כי מסמך זה הינו למטרת אינפורמציה בלבד, הוא אינו מתיימר להוות ניתוח מלא של כל העובדות וכל הנסיבות הקשורות לאמור בו. המידע עליו מתבסס מסמך זה, והדעות האמורות בו, עשויים להשתנות מעת לעת ללא כל מתן הודעה או פרסום נוספים. אין להסתמך על האמור במסמך זה ואין להתבסס על כך ששימוש במידע או בהמלצות המובאות במסמך זה יביא לתוצאות מסוימות. מסמך זה אינו מותאם למטרות ההשקעה או לצרכיו האישיים והייחודיים של כל משקיע, אין לראות במסמך זה משום ייעוץ השקעות או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתוניו, צרכיו ומטרות השקעתו המיוחדים של כל אדם, ואין לפעול על-פי האמור במסמך זה אלא לאחר קבלת ייעוץ אישי המתחשב בצרכיו, מטרותיו ונתוניו האישיים של כל משקיע, ולאחר הפעלת שיקול דעת עצמאי. פעילים, עובדיה, וכל מי שפועל מטעמה לא יהיו אחראים בכל צורה שהיא לנזק או הפסד, ישירים או עקיפים, שייגרמו, אם ייגרמו, כתוצאה משימוש במסמך זה או כתוצאה מהסתמכות עליו. לפעילים, או לחברות קשורות אליה, או לבעלי שליטה בהם, עשויות להיות החזקות בניירות הערך או הנכסים הפיננסיים הנזכרים במסמך זה, עבורם או עבור לקוחותיהם, והם עשויים לבצע עסקאות המנוגדות לאמור במסמך זה. האמור במסמך זה אינו מהווה ייעוץ מס ואינו מתיימר להוות פרשנות מקובלת על רשויות המס או על גופים נוספים. מסמך זה הינו רכושה של פעילים, אין להעתיק, לשכפל, לצטט, לפרסם בכל אופן, לצלם, להקליט וכיו"ב את מסמך זה, או חלקים ממנו, ללא קבלת אישור, מראש ובכתב, מפעילים.