האם המשבר הנוכחי בשוק המניות יהיה קצר?

האם המשבר הנוכחי בשוק המניות יהיה קצר?
האם המשבר הנוכחי בשוק המניות יהיה קצר?
האם המשבר הנוכחי בשוק המניות יהיה קצר?

18.5.2020

האם המשבר הנוכחי בשוק המניות יהיה קצר?

 

נראה שיש לו את כל המאפיינים להיות כזה    

 

מאת: עילית פלג - מנהלת דסק לקוחות מוסדיים וגיל דותן - מנהל דסק לקוחות פלטינום, פעילים ניהול תיקי השקעות 


בשנים האחרונות אנו עדים לתופעה בה המשברים בשווקי המניות מתקצרים, וזאת כאשר הירידות הינן חדות ומהירות, אך גם התיקון כלפי מעלה מאופיין בעוצמתיות חזקה ומהירה. 

המדד המקובל לאמידת משבר בשווקי המניות או מחזוריות נסיגה, מוגדר כהפרש בזמנים ובשערי המדדים בין השיא לשפל. 

משבר המניות בשנת 2008 אשר נגרם כתוצאה מבועת הסאבפריים בארה"ב נמשך כשנה, לאחריו המשבר בשנת 2018 שנגרם כתוצאה מהעלאת הריבית בארה"ב ותחילת מלחמת הסחר בין ארה"ב לסין נמשך מספר חודשים, ואילו המשבר הנוכחי מסתמן כקצר ביותר- פחות מחודש ימים בלבד.

התנודתיות במדד ה S&P500  בימי הקורונה היתה אחת החדות ביותר בהיסטוריה של שוק המניות האמריקאי. בתוך פרק זמן של 24 ימי מסחר בלבד צנח המדד ב 34%, אך ב 27 הימים שלאחר השפל הספיק לזנק ב 31% . 

תופעה זו של קריסה מהירה והתאוששות בפרק זמן קצר הינה חלק ממגמה הולכת ומתגברת של עצימות המשברים לצד התקצרותם. 

בדומה למשברים בשנים האחרונות, גם למשבר הנוכחי יש את כל המאפיינים אשר מצביעים על כך שהוא עשוי להיות קצר, ויש לכך כמה סיבות: 

התערבות ממשלתית והתערבות בנקים מרכזיים בשווקי ההון הפכה להיות משמעותית מבעבר, וזאת על מנת למתן את המשבר, למנוע קריסה כלכלית, ולתמוך בהתאוששות מהירה מהמשבר. מדיניות זו אשר ננקטה ע"י יפן בשנות ה 90 עוררה ביקורת חריפה בשל חשש מהתפרצות אינפלציונית וגידול בגירעון הממשלתי, אך הפכה עם השנים לפרקטיקה מקובלת ברחבי העולם במטרה לשמור על יציבות השווקים הפיננסיים.

השיפורים הטכנולוגיים- השיפורים הטכנולוגיים המתרחשים בעולם יוצרים הזדמנויות השקעה חדשות ומגוונות. ישנם לא מעט חברות טכנולוגיה אשר צמחו בצורה משמעותית בשנים האחרונות בגלל שינוי אורחות החיים ורמת החיים של חלק ניכר מהאוכלוסייה. צמיחת חברות הטכנולוגיה יצרה מהמפכה אמיתית וצפויה אף להמשיך בשנים הבאות. מהפכה טכנולוגית זו יוצרת המשכיות עסקית ותמיכה של צמיחה בעולם, ומקצרת את משך הזמן של המשברים. משבר הקורונה עשוי אף להאיץ את התהליך של אימוץ טכנולוגיות חדשות בקרב ארגונים עסקיים, מסגרות חינוך, ממשל והציבור הרחב. 

המדיה החברתית והתקשורת – בעבר העברת המידע היתה מתנהלת באיטיות באמצעות העיתונות הכתובה, הטלוויזיה והרדיו. כיום המצב הינו שונה בתכלית. המדיה החברתית הנגישה בכל עת את היכולת להיחשף לאינפורמציה. כתוצאה מכך יכולת קבלת ההחלטות הפכה להיות מהירה מאוד. החשיפה לאינפורמציה המיידית קיצרה תהליכים וקבלת החלטות לעומת העבר, והשפיעה על קיצור המשברים בשוק ההון. 

הדומיננטיות של המשקיעים המוסדיים בשוק ההון- היקף ההשקעות של קופות הגמל, קרנות הפנסיה וכלל הגופים המוסדיים  גדל  בצורה משמעותית. גופים אלו הינם "הידיים החזקות" בשוק, וטווח ההשקעה שהם רואים לנגד עיניהם הינו ארוך. הגופים המוסדיים לרוב מנצלים עתות משבר לביצוע רכישות של מניות ואגרות חוב במחירים נוחים, וזאת מתוך הבנה כי גם המשבר הנוכחי יחלוף.

מיזוגים ורכישות- אחת הדרכים להצפת ערך בקרב המשקיעים הינה מיזוג או רכישה של חברה אחרת. מהלך המיזוג מלווה בסיכון לא מבוטל, אך מאידך צפוי להביא ליתרונות רבים דוגמת סינרגיה בין החברות, הפחתת התחרות, קיצור תהליכים של פיתוחים טכנולוגיים ואחרים, התנהלות יעילה יותר מול רשויות הרגולציה ועוד. הצפת הערך מייעלת את החברות ומצמצמת את המשברים בעקבות עליית ערך החברות בבורסה. 

ריבית- משנות ה- 80 של המאה הקודמת החלה מגמה ארוכת טווח של ירידת ריבית בעולם. מגמה זו אף התחזקה ביתר שאת בשנים האחרונות, עד כדי כך שבחלק מהמדינות בעולם הריבית הפכה לשלילית, תופעה שמעולם לא קרתה. 

ריבית נמוכה אשר צפויה להישאר ברמות אלו גם בעתיד הקרוב, תומכת בשווקי המניות. 

הגלובליזציה- ההשפעה של הקשרים הכלכליים  בעולם כולו הפכה להיות מהותית יותר מאשר בעבר.  כאשר משבר פוקד מספר מדינות הוא משפיע גם על מדינות שלא נפגעו בצורה ישירה מהמשבר, אך יש להן קשר כלכלי לאותם מדינות שכן נפגעו. מנגד, כאשר חלה התאוששות, הדבר מחלחל במהירות גם למדינות אחרות עם קשרים כלכליים, ומביאה להתאוששות מהירה של אותם הכלכלות. 

בדומה למגמת התקצרות המשברים בשווקי המניות בשנים האחרונות, גם המשבר הנוכחי מאופיין בכל הסיבות שהוזכרו לעיל. 

על כן, בהסתברות גבוהה גם המשבר הנוכחי בשוק המניות עשוי להיות קצר, ומגמת ההתאוששות עשויה להיות חדה ומהירה. 


התקצרות משך המשברים מאז 2008  במדד מניות 500  P& S

 התקצרות משך המשברים מאז 2008 במדד מניות 500 P&S 

הערות ואזהרות כלליות נוספות:
מסמך זה מבוסס על נתונים ומידע שהיו גלויים לציבור. הנתונים והמידע ששימשו להכנת מסמך זה הונחו כנכונים, וזאת מבלי שפעילים ניהול תיקי השקעות בע"מ ("פעילים") ביצעה בדיקות עצמאיות ביחס לנתונים ולמידע מידע אלו - אין בסקירה זו משום אימות או אישור לנכונותם. פעילים ועובדיה אינם אחראים לשלמותם או דיוקם של הנתונים האמורים או לכל השמטה, שגיאה או ליקוי אחרים במסמך. יודגש כי מסמך זה הינו למטרת אינפורמציה בלבד, הוא אינו מתיימר להוות ניתוח מלא של כל העובדות וכל הנסיבות הקשורות לאמור בו. המידע עליו מתבסס מסמך זה, והדעות האמורות בו, עשויים להשתנות מעת לעת ללא כל מתן הודעה או פרסום נוספים. אין להסתמך על האמור במסמך זה ואין להתבסס על כך ששימוש במידע או בהמלצות המובאות במסמך זה יביא לתוצאות מסוימות. מסמך זה אינו מותאם למטרות ההשקעה או לצרכיו האישיים והייחודיים של כל משקיע, אין לראות במסמך זה משום ייעוץ השקעות או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתוניו, צרכיו ומטרות השקעתו המיוחדים של כל אדם, ואין לפעול על-פי האמור במסמך זה אלא לאחר קבלת ייעוץ אישי המתחשב בצרכיו, מטרותיו ונתוניו האישיים של כל משקיע, ולאחר הפעלת שיקול דעת עצמאי. פעילים, עובדיה, וכל מי שפועל מטעמה לא יהיו אחראים בכל צורה שהיא לנזק או הפסד, ישירים או עקיפים, שייגרמו, אם ייגרמו, כתוצאה משימוש במסמך זה או כתוצאה מהסתמכות עליו. לפעילים, או לחברות קשורות אליה, או לבעלי שליטה בהם, עשויות להיות החזקות בניירות הערך או הנכסים הפיננסיים הנזכרים במסמך זה, עבורם או עבור לקוחותיהם, והם עשויים לבצע עסקאות המנוגדות לאמור במסמך זה. האמור במסמך זה אינו מהווה ייעוץ מס ואינו מתיימר להוות פרשנות מקובלת על רשויות המס או על גופים נוספים. מסמך זה הינו רכושה של פעילים, אין להעתיק, לשכפל, לצטט, לפרסם בכל אופן, לצלם, להקליט וכיו"ב את מסמך זה, או חלקים ממנו, ללא קבלת אישור, מראש ובכתב, מפעילים.