סקירה של פרופ' ליאו ליידרמן ומחלקת המחקר של פעילים - 28.1.2020

סקירה של פרופ' ליאו ליידרמן ומחלקת המחקר של פעילים
סקירה של פרופ' ליאו ליידרמן ומחלקת המחקר של פעילים
סקירה של פרופ' ליאו ליידרמן ומחלקת המחקר של פעילים
 
28.1.20

    סין עברה ממלחמת סחר למלחמה בווירוס החדש

  •  העלייה באי-הוודאות לגבי השפעות הנגיף החדש הובילה לירידות בשוקי המניות מקביל, חלה עלייה בביקוש לאג"ח ממשלתיות, והתשואות לפדיון רשמו ירידות

  •  הירידה במחירי הנפט בעולם צפויה להביא לירידה בסביבת האינפלציה בישראל    

החשש מהתפשטות נגיף הקורונה הקטלני הביא לירידות במדדי המניות ובתשואות לפדיון על אג"ח ממשלתיות.הנגיף התגלה לראשונה לפני כשלושה שבועות בעיר ווהאן בסין, ועד עתה הוא גבה את חייהם של 81 בני אדם, ועוד כ- 3000 אנשים נדבקו בנגיף, בעיקר בשטח של סין. אמנם ארגון הבריאות העולמי טרם הכריז על מצב חירום, אך בינתיים הממשלה הסינית הכריזה על הסגר ב- 16 ערים המאכלסות כ- 57 מיליון אזרחים, כך שאסורות הכניסות והיציאות ממקומות אלה. בהונג קונג, בה דווחו גם מקרי מוות, הוכרז על מצב חירום לאומי.
 
עד עתה, היה תיקון של 3% במדדי המניות של המדינות המפותחות במערב, כולל בבורסת ת"א. כנהוג במקרים כאלה, המשקיעים בעולם הגיבו בצמצום נכסי הסיכון בתיקי הנכסים, או מה שמכונה risk off. הדבר בא לידי ביטוי בירידה במדדי המניות, כאשר הבולטות בהן נרשמו בסין ובהונג קונג. במקביל, העלייה בביקוש לאג"ח ממשלתיות הביא לירידה בתשואות לפדיון. בלטה במיוחד הירידה בתשואות ל- 10 שנים בארה"ב, שירדה מ- 1.83% לפני כ- 10 ימים ל- 1.60% בתחילת השבוע הנוכחי. זאת התשואה הנמוכה ביותר מתחילת נובמבר אשתקד. שוקי הסחורות הגיבו לחדשות לגבי הנגיף בירידות חדות, ומחיר חבית נפט מסוג ברנט ירד ב- 17% בשלושת השבועות האחרונים.
 
מה צפוי הלאה בכלכלה ובשווקים? מוקדם עדיין לקבוע מה מידת החומרה של הנגיף וכמה זמן ייקח עד לבלימת תהליכי ההידבקות בו. על פי הניסיון עם נגיפים קודמים, כגון ה- SARS  בשנת 2003, ההשפעות הכלכליות והפיננסיות צפויות להתמקד בטווח הקצר, ללא סימני השפעה בטווח הבינוני והארוך. התקווה היא שכך זה יהיה גם הפעם. בינתיים, סביר שאי-הוודאות הקשורה לנגיף תמשיך להשפיע בימים הקרובים על סנטימנט המשקיעים. בכל מקרה, ייתכן ושוקי המניות היו "בשלים" לתיקון מסוים, לאחר תקופה ממושכת של עליות שערים. 
 
ארה"ב: עוד חדשות טובות לגבי שוק הדיור. המכירות של דירות קיימות עלו בדצמבר בשיעור של 3.6%, מעל לתחזיות, והגיעו לרמה הגבוהה מפברואר 2018. נראה כי הריביות הנמוכות על משכנתאות תרמו להתגברות הביקושים, בעיקר באזורי הדרום והמערב, היכן שנרשם גידול נאה בתעסוקה. עודפי הביקוש לדיור הביאו לעלייה במחיר החציוני של בתים של כ- 8% יחסית לדצמבר 2018. נזכיר גם שהתחלות הבנייה עלו בדצמבר האחרון לרמה הגבוהה ב- 13 השנים האחרונות.
 
גוש האירו: שיפור מסוים החודש בגרמניה ובצרפת על פי מדדי מנהלי הרכש. המדד לסך התפוקה בגרמניה עלה זה החודש השני ברציפות, כתוצאה מהתרחבות מהירה בענפי השירותים וצמצום ההתכווצות בענפי התעשייה. רכיב ההזמנות החדשות רשם עלייה ראשונה מיוני 2019. בצרפת, מדדי סך התפוקה וההזמנות החדשות עלו בחודש העשירי ברציפות.
 
עלייה גם בפעילות העסקית בבריטניה בחודש הנוכחי. מדד מנהלי הרכש של הפעילות העסקית המתפרסם ע"י  HIS Markit עבר את רמת ה- 50 נקודות, המפרידה בין התרחבות להתכווצות של הפעילות, בפעם הראשונה ב- 5 חודשים.
 
לקראת הסכמי סחר חדשים בין ארה"ב לאיחוד האירופי ובריטניה? על פי ההצהרות בוועידת דאבוס בשבוע האחרון על ידי הנשיא ושר האוצר של ארה"ב, הם ישאפו להתקדם לקראת הסכמי סחר חדשים בחודשים הקרובים. על כן, נושא מלחמות הסחר יפנה את מקומו, כאחד ממוקדי הסיכון עבור המשקיעים, לנושאים אחרים.
 
ישראל: רפיון מסוים בפעילות העסקית לקראת סוף 2019. הפדיון בענפי המשק עלה בחודשים ספטמבר ואוקטובר אשתקד בשיעור שנתי של 0.9% בלבד, לעומת 3.9% בשלושת החודשים הקודמים. האטה נרשמה גם בייצור התעשייתי.
 
בנק ישראל רכש ברבעון האחרון של 2019 מטבע חוץ בהיקף של 3.8 מיליארד דולר. רכישות המט"ח נמשכו, ככל הנראה, גם בחודש ינואר. למרות זאת, חוזקו של השקל עדיין קרוב לשיא.
 

ירידה חדה במחירי הנפט בעולם מחיר חבית מסוג ברנט בדולרים  - נתונים מתחילת 2020

11
המקור: Trading Eonomicsהסקירה הוכנה ע"י פרופ' ליאו ליידרמן ומחלקת המחקר הערות ואזהרות כלליות נוספות:
מסמך זה מבוסס על נתונים ומידע שהיו גלויים לציבור. הנתונים והמידע ששימשו להכנת מסמך זה הונחו כנכונים, וזאת מבלי שפעילים ניהול תיקי השקעות בע"מ ("פעילים") ביצעה בדיקות עצמאיות ביחס לנתונים ולמידע מידע אלו - אין בסקירה זו משום אימות או אישור לנכונותם. פעילים ועובדיה אינם אחראים לשלמותם או דיוקם של הנתונים האמורים או לכל השמטה, שגיאה או ליקוי אחרים במסמך. יודגש כי מסמך זה הינו למטרת אינפורמציה בלבד, הוא אינו מתיימר להוות ניתוח מלא של כל העובדות וכל הנסיבות הקשורות לאמור בו. המידע עליו מתבסס מסמך זה, והדעות האמורות בו, עשויים להשתנות מעת לעת ללא כל מתן הודעה או פרסום נוספים. אין להסתמך על האמור במסמך זה ואין להתבסס על כך ששימוש במידע או בהמלצות המובאות במסמך זה יביא לתוצאות מסוימות. מסמך זה אינו מותאם למטרות ההשקעה או לצרכיו האישיים והייחודיים של כל משקיע, אין לראות במסמך זה משום ייעוץ השקעות או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתוניו, צרכיו ומטרות השקעתו המיוחדים של כל אדם, ואין לפעול על-פי האמור במסמך זה אלא לאחר קבלת ייעוץ אישי המתחשב בצרכיו, מטרותיו ונתוניו האישיים של כל משקיע, ולאחר הפעלת שיקול דעת עצמאי. פעילים, עובדיה, וכל מי שפועל מטעמה לא יהיו אחראים בכל צורה שהיא לנזק או הפסד, ישירים או עקיפים, שייגרמו, אם ייגרמו, כתוצאה משימוש במסמך זה או כתוצאה מהסתמכות עליו. לפעילים, או לחברות קשורות אליה, או לבעלי שליטה בהם, עשויות להיות החזקות בניירות הערך או הנכסים הפיננסיים הנזכרים במסמך זה, עבורם או עבור לקוחותיהם, והם עשויים לבצע עסקאות המנוגדות לאמור במסמך זה. האמור במסמך זה אינו מהווה ייעוץ מס ואינו מתיימר להוות פרשנות מקובלת על רשויות המס או על גופים נוספים. מסמך זה הינו רכושה של פעילים, אין להעתיק, לשכפל, לצטט, לפרסם בכל אופן, לצלם, להקליט וכיו"ב את מסמך זה, או חלקים ממנו, ללא קבלת אישור, מראש ובכתב, מפעילים.