לקטר הטכנולוגי דרושים קרונות חדשים

כתבה של יוסי לב
כתבה של יוסי לב
לקטר הטכנולוגי דרושים קרונות חדשים - כתבה של יוסי לב
25.9.19

לקטר הטכנולוגי דרושים קרונות חדשים


ענקיות הטכנולוגיה שמשכו את שוק ההון לעשור של עליות, זקוקות עתה לחברות חדשות שיסייעו להן להתפתח ואולי יתפסו את מקומן בחזית.

יוסי לב – משנה למנכ"ל, פעילים ניהול תיקי השקעות 


חברות הטכנולוגיה עצבו את החיים של כולנו בעשור החולף, הצליחו להצית את דמיון המשקיעים ובכך משכו את סקטור הטכנולוגיה בשווקי ההון לשיאים חדשים. חיבור האות הראשונה של כל אחת משמות החברות - פייסבוק (F), אפל (A), אמזון (A), נטפליקס (N) וגוגל (G), יצר את אחד מהמושגים הכי חמים בוול סטריט בעשור האחרון, FAANG

מניות ה-FAANG הניבו תשואות חלומיות למשקיעים בהן, של מאות ואלפי אחוזים בעשור החולף, ודחפו את מדדי הבורסות בארה"ב מעלה לשיאים חדשים. 
 
בעשור החולף מניית אפל טיפסה בכ-1050%, מניית אמזון 1200%, מניית גוגל (אלפאבית) עלתה בכ-355% ומניית ענקית הסטרימינג נטפליקס ב-3750% מניית פייסבוק שהונפקה בבורסת הנאסד"ק רק במאי 2012 עלתה עד היום ב-430%. 

לשם השוואה מדד ה-S&P500, שכולל את 500 החברות הגדולות שנסחרות בבורסה בארה"ב, שמניות סקטור הטכנולוגיה מהוות כ-23% ממנו, עלתה בעשור החולף כ- 250%. 

"היכולת לגעת" 

המכנה משותף לכל החברות הללו, הוא שהן יצרו, פתחו ושכללו את השווקים בהם הן פועלות, כל אחת בתחומה, וייצרו את הקשר והמגע הראשוני עם המשתמש הסופי. היכולת שלהן לגעת, להשפיע, להקסים וכמעט להפנט אנשים ברחבי העולם ולהשפיע על חיינו הוא אחד מסודות ההצלחה שלהן.  

בעשור החולף הפכה פייסבוק למקור כוח עם למעלה מ-2 מיליארד חברים רשומים ויותר מ-800 מיליון פעילים בתדירות יומית. כך, היא מצליחה לגעת באופן יום יומי באנשים ברחבי העולם הצורכים את רוב המידע שלהם בתחומי חיים מגוונים דרך הרשת החברתית.

חברת אפל, בעזרת מוצר הדגל שלה האייפון שפרץ לחיינו לפני קצת יותר מעשור, שינתה את שוק הטלפונים הסלולריים מקצה לקצה, והצליחה להיכנס לכף היד של משתמשים כמעט בכל העולם. לאפל יש היום למעלה מ-500 חנויות, יש ברחבי העולם, ב-24 מדינות. בעזרתם היא מצליחה 'לגעת' במשתמשים הסופים של מוצריה.

אמזון מצליחה לפגוש רבים מתושבי בחצי הכדור המערבי עזרת פלטפורמת מכירות האונליין שלה. השליטה שלה בשוק הסחר המקוון בארצות הברית היא כמעט אבסולוטית, 60% ממשקי הבית בארה"ב של אמזון פריים, שרות המנויים שלה וכ-50% מהמסחר האלקטרוני בארצות הברית מתבצע באמצעותה. 
 FAANG

ענקית הסטרימינג נטפליקס ושעורים גבוהים גם בחלקים אחרים של העולם הצליחה לחדור לשלט (ולשעות הפנאי)  רבים מתושבי בארה"ב (65%) ואירופה (45%), ושינתה את הרגלי הצפייה וצריכת התוכן של מילוני אנשים בכל העולם, עם למעלה מ-150 מיליון מנויים משלמים בעולם.  

גוגל שולטת ביד רמה בשוק החיפושים ברשת, באמצעות מנוע החיפוש הפופולרי ביותר באינטרנט. אין כמעט אדם בעולם המשתמש ברשת האינטרנט שלא בא עמה במגע, עם למעלה מ-3 מיליארד בקשות ביום למציאת תכנים. בנוסף, גוגל באה במגע עם מילוני אנשים גם באמצעות שירות האימייל שלה, GMAIL ואתר הווידאו הפופולארי שלה, YouTube.

חברות ה FAANG  נכנסות אל העשור הבא כאשר הן חזקות מובילות בתחומן וערכן הכלכלי עצום. למעשה שולי הרווח של חברות ה FAANG גבוה בכ 5% משולי הרווח המקובלים בסקטור הטכנולוגיה כולו וכפולים משולי הרווח של מדד ה SPX 500. 

הדומיננטיות הגוברת של חברות אלו ( גוגל ופייסבוק) לדוגמא המחזיקות ביותר מ 90% משוק הפרסום באינטרנט ) גוררת גם לא מעט ביקרת ציבורית בנושאי פרטיות, חופש מידע ותמחור אגרסיבי. הרגולטורים באירופה וארה"ב שכבר הטילו קנסות כבדים על ענקיות אלו יכולים להקצין עמדות, לפעול לפיצול חלק מהחטיבות של חברות אלו ולהגביל את צעדיהן וצמיחתן.

האם יש בכוחן להמשיך להוביל ולשמור על מעמדן גם בעשור הקרוב?

לשם כך הן תצטרכנה להשקיע אמצעים רבים בכדי לעמוד בחזית הטכנולוגית. כאן נכנסות  שורה של חברות טכנולוגיה מתחומים מגוונים  כמו מחשוב ענן, בינה מלאכותית ,עיצוב שבבים ותכנה וכמובן סייבר סקיוריטי, אבטחת מידע אשר יתכן והעשור הבא ייטיב עמן באופן משמעותי. להערכתנו, הביקוש לתוכנה בעשור הקרוב עקב מגמות אלו צפוי להמשיך ולצמוח בקצב מסחרר כשהוא הולך ומזין את עצמו. כך לדוגמא, ככול שיותר אפליקציות ומידע יועברו לענן גם תחומי הסייבר והבינה המלאכותית (AI) יצטרכו להתפתח בהתאם, זאת על מנת להתמודד עם ניתוח והגנה על כמויות מידע הולכות וגוברות.

המשותף לחברות אלו שהן מציעות את השירותים/מוצרים שלהן לחברות הענק ואינן מוכרות בקרב הציבור הרחב, שכן הן אינן באות במגע עם משתמש הקצה. חברות אלו יהוו את המקור והתמיכה להתפתחות חברות ה FAANG  ומתחרותיהן, כך שקיים סיכוי שהן תהיינה החברות המובילות של העשור הבא. להלן נסקור חלק מהחברות העוסקות בתחומים אלו:

מחשוב ענן ובינה מלאכותית:

הנתונים אשר מצטברים כתוצאה משימוש בשרותי חברות ה- FAANG ואחרות הנם בהיקף עצום שהולך וגדל ,אותם צריך יהיה לשמור לנתח ולאחזר. 

Service Now (NOW) – ספקית פתרונות מחשוב ענן לארגונים. החברה פיתחה פלטפורמה אחידה המאפשרת לכלל המחלקות בארגון לייעל ולפשט משימות עבודה שגרתיות, וגורמת לפרויקטים לזרום בצורה חלקה ואוטומטית באמצעות מודל נתונים יחיד. שווי שוק כ- 51 מיליארד $. תשואה מתחילת 2019 כ- 53%.

Smartsheet (SMAR) – החברה מציעה מערכת מבוססת ענן לניהול פרוייקטים ומשימות המאפשרת לצוותים וארגונים לתכנן ולנהל את העבודה בכל רוחב הארגון, בסביבה יחידה. המערכת תוכננה כדי לשחרר את הארגון מתלות במערכות ישנות ומאפשרת עבודה בזריזות ושיתופיות בתכנון וניהול הפעילויות בארגון. שווי שוק כ- 5 מיליארד $. תשואה מתחילת 2019 כ- 69%.

NetApp (NTAP) – ספקית תוכנה, מערכות ושירותים לניהול ושיתוף נתונים מקומיים ועננים פרטיים וציבוריים ברחבי העולם. פתרונות החברה מפשטים את ניהול האפליקציות והמידע ברחבי הארגון ומאיצים מעבר לטכנולוגיה דיגיטלית. שווי שוק כ- 14 מיליארד $. תשואה מתחילת 2019 כ- 6%.

עיצוב שבבים ותוכנה:

תחום שהוא ליבת הפעילות של חברות הענק:

Autodesk בקיצור ADSK - מפתחת תוכנות ופתרונות בתחומי ההנדסה, תכנון ובנייה, ייצור, תקשורת ובידור. מעל 100 מיליון איש עושים שימוש בתוכנות החברה, שהנפוצה שבהן היא תוכנת השרטוט Autocad, המשמשת לתכנון וייצור בעזרת מחשב דו מימדי ותלת מימדי לתחומים של הנדסת מכונות, הנדסה אזרחית ואדריכלות. שווי שוק כ- 39 מיליארד $ כ- 39%.

Cadence Design Systems בקיצור CDNS - מובילה עולמית בפיתוח כלי תוכנה, מתודולוגיות ושירותים לייצור שבבים עבור תעשיית המוליכים למחצה. מוצרי החברה מיועדים לתכנון ופיתוח מעגלי חשמל משולבים, מוליכים למחצה, ציוד אלקטרוני, ציוד תקשורת, מכשירי חשמל ועוד. שווי שוק כ- 19 מיליארד $. תשואה מתחילת 2019 השנה כ- 56%.

Xilinx בקיצור XLNX - יצרנית מובילה של רכיבים דיגיטליים הניתנים לתכנות (FPGA), הכוללים מגוון פתרונות לשווקי יעד שונים, שבמרכזם רכיב הניתן לתכנות ומודולי עזר מסביבו, המאפשרים לפתח וליישם מערכות בתחומים כגון מחשוב ענן, תקשורת הדור החמישי ועוד. שווי שוק כ- 24 מיליארד $. תשואה מתחילת 2019 כ- 13%.

Splunk בקיצור SPLK - מספקת פתרונות תוכנה מתקדמים לאיסוף, קטלוג וניתוח נתונים מרובים בזמן אמת, מכלל מקורות המידע השונים בארגון, בין השאר בשרתים, מכשירים ניידים ואפליקציות. החברה פיתחה פלטפורמה לחיפוש וניתוח מסדי נתונים גדולים הכוללים את כל המידע הנצבר בארגון, ומסייעת לנתח את המידע בזמן אמת. שווי שוק כ- 22 מיליארד $. תשואה מתחילת 2019 כ- 37%.

אבטחה: 

בתחום אבטחה מידע והגנת הפרטיות ניתן לציין את החברות הבאות:

Fortinet  בקיצור FTNT - מובילה עולמית בפתרונות אבטחת רשתות ונתונים ומוצרי גישה מאובטחת. פלטפורמת הדגל של החברה, חומת האש הארגונית FortiGate, זמינה במגוון רחב של תצורות ומספקת אבטחה מהדור הבא של פונקציות רשת. שווי שוק כ- 18 מיליארד $. תשואה מתחילת 2019 כ- 50%. 

NortonLifeLock בקיצור NLOK - לשעבר חברת Symantec, נרכשה לפני מספר חודשים על-ידי ברודקום ושינתה את שמה לאחר מכן. ספקית מוצרים, שירותים ופתרונות סייבר. מציעה את שירותיה כמנוי המספק הגנה למגוון מכשירים מפני תוכנות זדוניות, וירוסים, תוכנות כופר ועוד. שווי שוק כ- 16 מיליארד $. תשואה מתחילת 2019 כ- 18%.  

Check Point בקיצור CHKP - אחת מחברות אבטחת הסייבר המובילות בעולם, המספקת פתרונות תוכנה וחומרה לאבטחת ארגונים והנה חלוצת תעשיית ה- Firewall בעולם. החברה מציעה פתרון כולל לאבטחת מידע, אבטחת רשתות ומחשבים, מכשירים ניידים וענן. שווי שוק כ- 18 מיליארד $. תשואה 2019 השנה כ- 10%.
הערות ואזהרות כלליות נוספות:
מסמך זה מבוסס על נתונים ומידע שהיו גלויים לציבור. הנתונים והמידע ששימשו להכנת מסמך זה הונחו כנכונים, וזאת מבלי שפעילים ניהול תיקי השקעות בע"מ ("פעילים") ביצעה בדיקות עצמאיות ביחס לנתונים ולמידע מידע אלו - אין בסקירה זו משום אימות או אישור לנכונותם. פעילים ועובדיה אינם אחראים לשלמותם או דיוקם של הנתונים האמורים או לכל השמטה, שגיאה או ליקוי אחרים במסמך. יודגש כי מסמך זה הינו למטרת אינפורמציה בלבד, הוא אינו מתיימר להוות ניתוח מלא של כל העובדות וכל הנסיבות הקשורות לאמור בו. המידע עליו מתבסס מסמך זה, והדעות האמורות בו, עשויים להשתנות מעת לעת ללא כל מתן הודעה או פרסום נוספים. אין להסתמך על האמור במסמך זה ואין להתבסס על כך ששימוש במידע או בהמלצות המובאות במסמך זה יביא לתוצאות מסוימות. מסמך זה אינו מותאם למטרות ההשקעה או לצרכיו האישיים והייחודיים של כל משקיע, אין לראות במסמך זה משום ייעוץ השקעות או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתוניו, צרכיו ומטרות השקעתו המיוחדים של כל אדם, ואין לפעול על-פי האמור במסמך זה אלא לאחר קבלת ייעוץ אישי המתחשב בצרכיו, מטרותיו ונתוניו האישיים של כל משקיע, ולאחר הפעלת שיקול דעת עצמאי. פעילים, עובדיה, וכל מי שפועל מטעמה לא יהיו אחראים בכל צורה שהיא לנזק או הפסד, ישירים או עקיפים, שייגרמו, אם ייגרמו, כתוצאה משימוש במסמך זה או כתוצאה מהסתמכות עליו. לפעילים, או לחברות קשורות אליה, או לבעלי שליטה בהם, עשויות להיות החזקות בניירות הערך או הנכסים הפיננסיים הנזכרים במסמך זה, עבורם או עבור לקוחותיהם, והם עשויים לבצע עסקאות המנוגדות לאמור במסמך זה. האמור במסמך זה אינו מהווה ייעוץ מס ואינו מתיימר להוות פרשנות מקובלת על רשויות המס או על גופים נוספים. מסמך זה הינו רכושה של פעילים, אין להעתיק, לשכפל, לצטט, לפרסם בכל אופן, לצלם, להקליט וכיו"ב את מסמך זה, או חלקים ממנו, ללא קבלת אישור, מראש ובכתב, מפעילים.